Showing 50 result(s) (1101 - 1150 of 1311 total)
| Artist | Format | Title | Tracks | Code![]() |
Year | Label | Centre | Condition | Surface | Sleeve | Demo | Stereo | Reissue | Pressing | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cribbins, Bernard | Single 7" |
|
45-R 4923 | 1963 | Parlophone | Jukebox (Un-Dinked) Round | Near Mint | Black | Parlophone Company | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Moontrekkers, The | Single 7" |
|
45-R 4888 | 1962 | Parlophone | Jukebox (Un-Dinked) Round | Near Mint | Black | Parlophone Company Coloured Triangles 50's | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Drake, Charlie | Single 7" |
|
45-R 4875 | 1962 | Parlophone | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | Parlophone Company Coloured Triangles 50's | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Proctor, Judd | Single 7" |
|
45-R 4841 | 1961 | Parlophone | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | Parlophone Company Coloured Triangles 50's | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Temperance Seven, The | Single 7" |
|
45-R 4757 | 1961 | Parlophone | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good | Black | Parlophone Company Coloured Stripes | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Faith, Adam | Single 7" |
|
45-R 4735 | 1961 | Parlophone | Jukebox (Un-Dinked) Round | Near Mint | Black | Parlophone Company Coloured Stripes | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Faith, Adam | Single 7" |
|
45-R 4689 | 1960 | Parlophone | Jukebox (Un-Dinked) Round | Near Mint | Black | Parlophone Company Coloured Triangles 50's | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Faith, Adam | Single 7" |
|
45-R 4643 | 1960 | Parlophone | Jukebox (Un-Dinked) Round | Near Mint | Black | Parlophone Company Coloured Triangles 50's | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Faith, Adam | Single 7" |
|
45-R 4623 | 1960 | Parlophone | Jukebox (Un-Dinked) Round | Near Mint | Black | Parlophone Company Coloured Stripes | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Lordan, Jerry | Single 7" |
|
45-R 4588 | 1959 | Parlophone | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | White Card | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Sellers, Peter | Single 7" |
|
45-R 4337 | 1957 | Parlophone | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | Parlophone Company (The Stars Turn On) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Holly, Buddy & The Crickets | Single 7" |
|
45-Q. 72360 | 1959 | Coral | Jukebox (Un-Dinked) Tri | Good + | Black | White Card | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Holly, Buddy & The Crickets | Single 7" |
|
45-Q. 72333 | 1958 | Coral | Jukebox (Un-Dinked) Tri | Very Good | Black | White Card | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Holly, Buddy | Single 7" |
|
45-Q 72455 | 1962 | Coral | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | White Card | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Holly, Buddy & The Crickets | Single 7" |
|
45-Q 72346 | 1958 | Coral | Jukebox (Un-Dinked) Tri | Fair + | Black | White Card | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Crickets, The | Single 7" |
|
45-Q 72298 | 1957 | Coral | Jukebox (Un-Dinked) Tri | Good | Black | White Card | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Crickets, The | Single 7" |
|
45-Q 72279 | 1957 | Vogue Coral | Jukebox (Dinked) | Fair + | Black | White Card | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Leyton, John | Single 7" |
|
45-POP 956 | 1961 | HMV | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | HMV Company Coloured Diamonds | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Osborne, Tony With His Piano & Orchestra | Single 7" |
|
45-POP 870 | 1961 | HMV | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | HMV Company Red & White (For The Tops In Pops) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Fitzgerald, Ella | Single 7" |
|
45-POP 857 | 1961 | HMV | Jukebox (Un-Dinked) Round | Near Mint | Black | None | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Fitzgerald, Ella | Single 7" |
|
45-POP 849 | 1961 | HMV | Jukebox (Un-Dinked) Round | Near Mint | Black | None | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Kidd, Johnny | Single 7" |
|
45-POP 753 | 1960 | HMV | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | HMV Company Coloured Diamonds | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Fitzgerald, Ella | Single 7" |
|
45-POP 719 | 1958 | HMV | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | None | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Regan, Joan | Single 7" |
|
45-POP 593 | 1959 | HMV | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | HMV Company Coloured Diamonds | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Poni-Tails, The | Single 7" |
|
45-POP 558 | 1958 | HMV | Jukebox (Un-Dinked) Round | Good + | Black | HMV Company Red & White (For The Tops In Pops) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Lang, Don | Single 7" |
|
45-POP 488 | 1958 | HMV | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | HMV Company 50's Colourful | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Charles, Ray | Single 7" |
|
45-POP 1099 | 1962 | HMV | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | HMV Company Red & White | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Spencer, Don | Single 7" |
|
45-POP 1087 | 1962 | HMV | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good | Black | HMV Company Red & White | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Duprees, The | Single 7" |
|
45-POP 1073 | 1962 | HMV | Jukebox (Un-Dinked) Round | Near Mint | Black | None | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Roe, Tommy | Single 7" |
|
45-POP 1060 | 1962 | HMV | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good | Black | White Card | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Hyland, Brian | Single 7" |
|
45-POP 1051 | 1962 | HMV | Jukebox (Un-Dinked) Round | Good | Black | HMV Company Coloured Diamonds | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Charles, Ray | Single 7" |
|
45-POP 1034 | 1962 | HMV | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good + | Black | White Card | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Wilde, Marty | Single 7" |
|
45-PB.972 | 1959 | Philips | Jukebox (Dinked) | Good | Black | Philips Company Blue & White (60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Jones, Jimmy | Single 7" |
|
45-MGM-1078 | 1960 | MGM | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | MGM Company Sleeve | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Jones, Jimmy | Single 7" |
|
45-MGM-1051 | 1959 | MGM | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good | Black | MGM Company Sleeve | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Twitty, Conway | Single 7" |
|
45-MGM-1029 | 1959 | MGM | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | MGM Company Blue & Yellow | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Francis, Connie | Single 7" |
|
45-MGM-1018 | 1959 | MGM | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good + | Black | MGM Company Stars | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Francis, Connie | Single 7" |
|
45-MGM 1121 | 1960 | MGM | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | MGM Company Stars | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Francis, Connie | Single 7" |
|
45-MGM 1046 | 1959 | MGM | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | MGM Company Stars | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Nelson, Sandy | Single 7" |
|
45-JAR-197 | 1959 | Top Rank | Jukebox (Un-Dinked) Round | Near Mint | Black | Top Rank Company (Red & White) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Fisher, Toni | Single 7" |
|
45-HLX 9564 | 1962 | London | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | London Company (60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Johnny And The Hurricanes | Single 7" |
|
45-HLX 9190 | 1960 | London | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good + | Black | London Company (50's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Eddy, Duane | Single 7" |
|
45-HLW 9406 | 1961 | London | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | London Company (60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Eddy, Duane | Single 7" |
|
45-HLW 9324 | 1960 | London | Jukebox (Un-Dinked) Round | Good + | Black | London Company (60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Eddy, Duane | Single 7" |
|
45-HLW 9050 | 1959 | London | Jukebox (Un-Dinked) Round | Good | Black | London Company (50's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Eddy, Duane | Single 7" |
|
45-HLW 9007 | 1959 | London | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good | Black | London Company (60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Montez, Chris | Single 7" |
|
45-HLU 9650 | 1962 | London | Jukebox (Un-Dinked) Round | Good + | Black | White Card | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Gilmer, Chimmy | Single 7" |
|
45-HLU 9632 | 1962 | London | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | London Company (60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Crystals, The | Single 7" |
|
45-HLU 9611 | 1962 | London | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | London Company (60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Montez, Chris | Single 7" |
|
45-HLU 9596 | 1962 | London | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good | Black | London Company (60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
Showing 50 result(s) (1101 - 1150 of 1311 total)