Showing 50 result(s) (101 - 150 of 1312 total)
| Artist | Format | Title | Tracks | Code | Year![]() |
Label | Centre | Condition | Surface | Sleeve | Demo | Stereo | Reissue | Pressing | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Presley, Elvis | EP | Strictly Elvis |
|
RCX 175 | 1959 | RCA | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good | Black | Picture Sleeve | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
| Sedaka, Neil | Single 7" |
|
45-RCA 1152 | 1959 | RCA | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | RCA Company (50's/60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Nelson, Sandy | Single 7" |
|
45-JAR-197 | 1959 | Top Rank | Jukebox (Un-Dinked) Round | Near Mint | Black | Top Rank Company (Red & White) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Steele, Tommy | Single 7" |
|
F.11177 | 1959 | Decca | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | Decca Company (50's/60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Twitty, Conway | Single 7" |
|
45-MGM-1029 | 1959 | MGM | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | MGM Company Blue & Yellow | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Valentine, Dickie | Single 7" |
|
7N.15221 | 1959 | PYE | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | White Card | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Steele, Tommy | Single 7" |
|
45-F.11117 | 1959 | Decca | Jukebox (Un-Dinked) Tri | Very Good + | Black | Decca Company (50's/60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Ford, Emile | Single 7" |
|
7N.15225 | 1959 | PYE | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good + | Black | PYE Company Purple & White | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Wilde, Marty | Single 7" |
|
45-PB.972 | 1959 | Philips | Jukebox (Dinked) | Good | Black | Philips Company Blue & White (60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Gibson, Don | Single 7" |
|
45-RCA 1150 | 1959 | RCA | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | RCA Company (50's/60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Trio Los Paraguayos | Single 7" |
|
319516 PF | 1959 | Philips | Jukebox (Un-Dinked) Round | Near Mint | Black | Philips Company Blue & White (60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Lordan, Jerry | Single 7" |
|
45-R 4588 | 1959 | Parlophone | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | White Card | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Regan, Joan | Single 7" |
|
45-POP 593 | 1959 | HMV | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | HMV Company Coloured Diamonds | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Francis, Connie | Single 7" |
|
45-MGM-1018 | 1959 | MGM | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good + | Black | MGM Company Stars | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Richard, Cliff & The Drifters | Single 7" |
|
45-DB 4306 | 1959 | Columbia | Jukebox (Un-Dinked) Round | Good + | Black | Columbia Company (Green & White Circles) 1960's | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Crosby, Bing | EP | Bing! |
|
TFE.17178 | 1959 | Fontana | Solid | Good + | Black | White Card | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
| Nina And Frederik | EP | Nina And Frederik |
|
SEG 7926 | 1959 | Columbia | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | Picture Sleeve | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
| Armstrong, Louis & Fitzgerald, Ella | EP | Ella and Louis Again |
|
7EG 8436 | 1959 | HMV | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | Picture Sleeve | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
| Everly Brothers, The | Single 7" |
|
45-HLA 8934 | 1959 | London | Jukebox (Un-Dinked) Tri | Very Good | Black | London Company (60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Johnny And The Hurricanes | Single 7" |
|
45-HLI 9072 | 1959 | London | Jukebox (Un-Dinked) Round | Good | Black | London Company (50's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Browns, The | Single 7" |
|
45-RCA 1140 | 1959 | RCA | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good + | Black | RCA Company Sleeve (50's/60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Burnette, Johnny | Single 7" |
|
45-HL-G. 9254 | 1960 | London | Jukebox (Un-Dinked) Round | Fair + | Black | London Company (60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Bryant, Anita | Single 7" |
|
45-HLL 9171 | 1960 | London | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | London Company (60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Burnette, Johnny | Single 7" |
|
45-HL-G 9172 | 1960 | London | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good | Black | London Company (60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Chubby Checker | Single 7" |
|
45-DB 4503 | 1960 | Columbia | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good | Black | Columbia Company (Coloured Circles) 1950's | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Drifters, The | Single 7" |
|
45-HLK 9201 | 1960 | London | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | London Company (60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Drifters, The | Single 7" |
|
ATL 70.031 | 1960 | Atlantic | Jukebox (Original Smooth Round | Excellent | Black | White Card | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Darren, James | Single 7" |
|
7N.25059 | 1960 | PYE International | Jukebox (Un-Dinked) Round | Near Mint | Black | None | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Donegan, Lonnie | Single 7" |
|
7N.15256 | 1960 | PYE | Jukebox (Un-Dinked) Round | Near Mint | Black | PYE Company Sleeve (Purple) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Douglas, Craig | Single 7" |
|
JAR-406 | 1960 | Top Rank | Jukebox (Un-Dinked) Round | Good + | Black | Top Rank Company (Red & White) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Eddy, Duane | Single 7" |
|
45-HL-W 9257 | 1960 | London | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good + | Black | London Company (60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Hollywood Argyles, The | Single 7" |
|
45-HLU 9146 | 1960 | London | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good | Black | London Company (60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Johnny And The Hurricanes | Single 7" |
|
45-HLX 9190 | 1960 | London | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good + | Black | London Company (50's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Jones, Jimmy | Single 7" |
|
45-MGM-1078 | 1960 | MGM | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | MGM Company Sleeve | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Lewis, Jerry Lee | Single 7" |
|
45-HLS 9202 | 1960 | London | Jukebox (Un-Dinked) Round | Good | Black | London Company (60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Nelson, Ricky | Single 7" |
|
45-HLP 9188 | 1960 | London | Jukebox (Un-Dinked) Round | Good | Black | London Company (60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Orbison, Roy | Single 7" |
|
45-HL-U 9207 | 1960 | London | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | London Company (60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Orbison, Roy | Single 7" |
|
45-HLU 9342 | 1960 | London | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good + | Black | London Company (60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Orbison, Roy | Single 7" |
|
45-HLU 9149 | 1960 | London | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good | Black | London Company (60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Platters, The | Single 7" |
|
45-AMT 1081 | 1960 | Mercury | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | Mercury Company Purple & White | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Mathis, Johnny | Single 7" |
|
AAG 124 | 1960 | CBS | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | CBS Company Orange And White | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Presley, Elvis (With The Jordanaires) | Single 7" |
|
45-RCA 1194 | 1960 | RCA | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | RCA Company (50's/60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Pitney, Gene | Single 7" |
|
45-HL 9270 | 1960 | London | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | London Company (60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Piltdown Men, The | Single 7" |
|
45-CL 15149 | 1960 | Capitol | Jukebox (Un-Dinked) Round | Near Mint | Black | Capitol Company Green | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Presley, Elvis (With The Jordanaires) | EP | Such A Night |
|
RCX 190 | 1960 | RCA | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | Picture Sleeve | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
| Presley, Elvis (With The Jordanaires) | Single 7" |
|
45-RCA+1207 | 1960 | RCA | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | RCA Company (50's/60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Presley, Elvis (With The Jordanaires) | Single 7" |
|
45-RCA 1187 | 1960 | RCA | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good | Black | RCA Company Sleeve (50's/60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Presley, Elvis (With The Jordanaires) | Single 7" |
|
45-RCA 1216 | 1960 | RCA | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good + | Black | RCA Company (50's/60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Presley, Elvis (With The Jordanaires) | Single 7" |
|
45-RCA 1216 | 1960 | RCA | Jukebox (Dinked) | Good + | Black | Picture Sleeve | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Presley, Elvis (With The Jordanaires) | EP | A Touch Of Gold |
|
RCX 1045 | 1960 | RCA | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good | Black | Picture Sleeve | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
Showing 50 result(s) (101 - 150 of 1312 total)