Showing 50 result(s) (351 - 400 of 1358 total)
| Artist | Format | Title | Tracks | Code | Year![]() |
Label | Centre | Condition | Surface | Sleeve | Demo | Stereo | Reissue | Pressing | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tornados, The | Single 7" |
|
F.11606 | 1963 | Decca | Jukebox (Un-Dinked) Round | Near Mint | Black | Decca Company (50's/60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Tempo, Nino & Stevens, April | Single 7" |
|
HLK 9782 | 1963 | London | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | London Company (60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Wynter, Mark | Single 7" |
|
7N.15577 | 1963 | PYE | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | PYE Company Pink & White | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Rooftop Singers, The | Single 7" |
|
271702 TF | 1963 | Fontana | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | Fontana Company Red & White | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Whittaker, Rog | Single 7" |
|
267258 TF | 1963 | Fontana | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | Fontana Company Red & White | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Vaughan, Frankie | Single 7" |
|
326566 BF | 1963 | Philips | Solid | Excellent | Black | Philips Company Blue & White (60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Springfields, The | Single 7" |
|
326577 BF | 1963 | Philips | Solid | Near Mint | Black | Philips Company Blue & White (60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Four Pennies, The | Single 7" |
|
BF 1296 | 1963 | Philips | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | Philips Company Blue & White (60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Harris, Jet & Meehan, Tony | Single 7" |
|
F 11644 | 1963 | Decca | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | Decca Company (50's/60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Harris, Jet & Meehan, Tony | Single 7" |
|
45-F 11563 | 1963 | Decca | Jukebox (Un-Dinked) Round | Near Mint | Black | Decca Company (50's/60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Heinz | Single 7" |
|
F.11693 | 1963 | Decca | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | Decca Company (50's/60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Nelson, Rick | Single 7" |
|
05900 | 1963 | Brunswick | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good + | Black | White Card | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Charles, Ray | Single 7" |
|
POP 1133 | 1963 | HMV | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | HMV Company Red & White | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Sheldon, Doug | Single 7" |
|
45-F 11564 | 1963 | Decca | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | Decca Company (50's/60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Charles, Ray | Single 7" |
|
POP 1161 | 1963 | HMV | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | HMV Company 50's Colourful | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Eddy, Duane And The Rebelettes | Single 7" |
|
45-RCA 1329 | 1963 | RCA | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | White Card | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Charles, Ray | Single 7" |
|
POP 1221 | 1963 | HMV | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | HMV Company Red & White | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Holly, Buddy | Single 7" |
|
Q.72466 | 1963 | Coral | Jukebox (Un-Dinked) Round | Good + | Black | White Card | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Hollies, The | Single 7" |
|
R 5077 | 1963 | Parlophone | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good | Black | White Card | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Shannon, Del | Single 7" |
|
HLX 9710 | 1963 | London | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good + | Black | London Company (60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Jan And Dean | Single 7" |
|
LIB 55580 | 1963 | Liberty | Jukebox (Un-Dinked) Round | Good + | Black | White Card | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Cole, Nat "King" | Single 7" |
|
CL 15316 | 1963 | Capitol | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good + | Black | Capitol Company Sleeve | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| 4 Seasons, The | Single 7" |
|
BF1347 | 1964 | Philips | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good + | Black | Philips Company Blue & White (60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Animals, The | Single 7" |
|
DB.7354 | 1964 | Chrysalis | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good | Black | Columbia Company | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Applejacks, The | Single 7" |
|
F.11833 | 1964 | Decca | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good + | Black | Decca Company (50's/60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Armstrong, Louis | Single 7" |
|
HLR 9878 | 1964 | London | Jukebox (Dinked) | Very Good | Black | White Card | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Beatles, The | Single 7" |
|
R 5114 | 1964 | Parlophone | Jukebox (Un-Dinked) Round | Fair + | Black | White Card | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Bachelors, The | EP | The Bachelors' Hits |
|
DFE 8595 | 1964 | Decca | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good + | Black | Picture Sleeve | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
| Beatles, The | Single 7" |
|
R 5160 | 1964 | Parlophone | Jukebox (Un-Dinked) Round | Good + | Black | White Card | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Beach Boys, The | Single 7" |
|
CL 15350 | 1964 | Capitol | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good | Black | White Card | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Beatles, The | EP | A Hard Day's Night |
|
GEP 8920 | 1964 | Parlophone | Jukebox (Un-Dinked) Round | Good | Black | White Card | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
| Beatles, The | Single 7" |
|
52 317 A | 1964 | Polydor | Jukebox (Original Smooth Round | Near Mint | Black | Polydor Company (Red) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Berry, Dave | Single 7" |
|
F.12020 | 1964 | Decca | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good + | Black | Decca Company (50's/60's) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Beach Boys, The | Single 7" |
|
CL 15370 | 1964 | Capitol | Jukebox (Un-Dinked) Round | Good + | Black | White Card | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Beach Boys, The | EP | Beach Boys Concert |
|
EAP4-2198 | 1964 | Capitol | Jukebox (Un-Dinked) Round | Good | Black | White Card | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
| Beatles, The | EP | Beatles For Sale |
|
GEP 8931 | 1964 | Parlophone | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | Picture Sleeve | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
| Beatles, The | EP | The Beatles' Million Sellers |
|
GEP 8946 | 1964 | Parlophone | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | Picture Sleeve | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
| Beach Boys, The | Single 7" |
|
CL 15384 | 1964 | Capitol | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good + | Black | Capitol Company (Black & White) | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Dave Clarke Five, The | Single 7" |
|
DB 7210 | 1964 | Columbia | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | Columbia Company | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Dave Clarke Five, The | Single 7" |
|
DB 7335 | 1964 | Columbia | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good | Black | Columbia Company (Green & White Circles) 1960's | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Dave Clarke Five, The | Single 7" |
|
DB 7377 | 1964 | Columbia | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | Columbia Company | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Dave Clarke Five, The | EP | Hits Of The Dave Clark Five |
|
SEG 8381 | 1964 | Columbia | Jukebox (Un-Dinked) Round | Good + | Black | Columbia Company (Green & White Circles) 1960's | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
| Freddie & The Dreamers | Single 7" |
|
DB 7381 | 1964 | Columbia | Jukebox (Un-Dinked) Round | Excellent | Black | Columbia Company (Green & White Circles) 1960's | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Freddie & The Dreamers | Single 7" |
|
DB 7286 | 1964 | Columbia | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good + | Black | Columbia Company (Green & White Circles) 1960's | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Herman's Hermits | Single 7" |
|
4022 | 1964 | abkco | Jukebox (Original Smooth Round | Excellent | Black | Abkco Company Sleeve | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Herman's Hermits | Single 7" |
|
DB 7338 | 1964 | Columbia | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good | Black | Columbia Company (Coloured Circles) 1950's | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Hollies, The | Single 7" |
|
R 5137 | 1964 | Parlophone | Jukebox (Un-Dinked) Round | Good + | Black | White Card | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Herman's Hermits | Single 7" |
|
DB.7408 | 1964 | Columbia | Jukebox (Un-Dinked) Round | Very Good + | Black | Columbia Company (Green & White Circles) 1960's | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Kramer, Billy J. & The Dakotas | Single 7" |
|
R 5105 | 1964 | Parlophone | Jukebox (Un-Dinked) Round | Near Mint | Black | Parlophone Company Coloured Triangles 50's | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
|
| Kramer, Billy J. & The Dakotas | Single 7" |
|
R 5105 | 1964 | Parlophone | Jukebox (Dinked) | Good + | Black | Parlophone Company | ![]() |
![]() |
![]() |
First | ![]() |
Showing 50 result(s) (351 - 400 of 1358 total)